فارکس

معاملات ارزی (فارکس) فرآیند خرید یک ارز و فروش ارز دیگر با هدف کسب سود از معامله است. فارکس (FX) مجموعه ای از دو کلمه خارجی Foreignو Exchange است. بر اساس گزارش سال 2022 سه سالانه بانک تسویه بین المللی (بانک جهانی برای بانک های مرکزی ملی)، حجم روزانه جهانی معاملات فارکس به 7.5 تریلیون دلار در سال 2022 رسید.
بازار ارز (فارکس یا FX) یک بازار جهانی برای مبادله ارزهای ملی است. به دلیل گستردگی تجارت، بازرگانی و مالی در سرتاسر جهان، بازارهای فارکس تمایل دارند که بزرگترین و نقدشونده ترین بازارهای دارایی جهان باشند.     ارزها در برابر یکدیگر به صورت جفت نرخ مبادله معامله می شوند. به عنوان مثال، EUR/USD یک جفت ارز برای معامله یورو در برابر دلار آمریکا است.     بازارهای فارکس به صورت بازارهای نقدی (نقدی) و بازارهای مشتقه وجود دارند که معاملات آتی، آتی، اختیار معامله و سوآپ ارز را ارائه می دهند.برخی از فعالان بازار از فارکس برای محافظت در برابر ریسک ارز بین‌المللی و نرخ بهره، سفته‌بازی در رویدادهای ژئوپلیتیکی و تنوع بخشیدن به پرتفوی‌ها و دلایل دیگر استفاده می‌کنند.

بازار فارکس چیست؟

بازار ارز محل داد و ستد ارزها است. منحصر به فردترین جنبه این بازار بین المللی این است که فاقد یک بازار مرکزی است. در عوض، معاملات ارز به صورت الکترونیکی در فرابورس (OTC) انجام می شود. این بدان معنی است که همه تراکنش ها از طریق شبکه های کامپیوتری در میان معامله گران در سراسر جهان به جای یک صرافی متمرکز انجام می شود.این بازار 24 ساعته و پنج روز و نیم هفته باز است. ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی عمده فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ در تقریباً در هر منطقه زمانی معامله می شوند. این بدان معناست که با پایان روز معاملاتی ایالات متحده، بازار فارکس در توکیو و هنگ کنگ آغاز می شود. بازار فارکس می تواند در هر زمانی بسیار فعال باشد و قیمت ها دائما در حال تغییر هستند.

شما اغلب عبارات FX، فارکس، بازار ارز خارجی و بازار ارز را مشاهده خواهید کرد.
این اصطلاحات مترادف هستند و همه به بازار فارکس اشاره دارند.

بازار فارکس چگونه کار می کند؟
بازار FX تنها بازار معاملاتی واقعا مستمر و بدون توقف در جهان است. در گذشته، بازار فارکس تحت سلطه شرکت‌های نهادی و بانک‌های بزرگ بود که به نمایندگی از مشتریان عمل می‌کردند. اما در سال‌های اخیر بیشتر خرده‌فروشی شده است - تاجران و سرمایه‌گذاران با هر اندازه در آن شرکت می‌کنند.

فارکس کجاست؟
یکی از جنبه های جالب بازارهای جهانی فارکس این است که هیچ ساختمان فیزیکی به عنوان محل معاملات عمل نمی کند. در عوض، این مجموعه ای از پایانه های تجاری متصل و شبکه های کامپیوتری است. شرکت کنندگان در بازار موسسات، بانک های سرمایه گذاری، بانک های تجاری و سرمایه گذاران خرد از سراسر جهان هستند.

چه کسی با آن معامله می کند؟
تجارت ارز تا زمانی که به اینترنت راه پیدا کرد برای سرمایه گذاران فردی بسیار دشوار بود. اکثر معامله گران ارز شرکت های بزرگ چند ملیتی، صندوق های تامینی یا افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) بودند، زیرا معاملات فارکس به سرمایه زیادی نیاز داشت.بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری همچنان بیشتر معاملات را در بازارهای فارکس به نمایندگی از مشتریان خود انجام می‌دهند. اما فرصت‌هایی نیز برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و فردی وجود دارد که بتوانند یک ارز را در برابر ارز دیگر معامله کنند.
تجارت فارکس چیست؟

معاملات فارکس یا معاملات FX شامل خرید و فروش ارزهای مختلف با هدف کسب سود است. در اصل، تجارت فارکس در مورد گرفتن مقادیر متغیر جفت ارزها است. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید ارزش یورو در برابر دلار آمریکا افزایش می یابد، یک سفته باز ممکن است یورو را با دلار خریداری کند. اگر ارزش یورو به صورت نسبی افزایش یابد (نرخ EUR/USD)، می توانید یورو خود را با دلاری بیشتر از آنچه در ابتدا خرج کرده اید، پس بفروشید و در نتیجه سود کسب کنید.علاوه بر معاملات سفته بازی، معاملات فارکس برای اهداف پوششی نیز استفاده می شود. پوشش ریسک در فارکس توسط افراد و مشاغل برای محافظت از خود در برابر حرکات نامطلوب ارز که به عنوان ریسک ارز شناخته می شود، استفاده می شود. به عنوان مثال، شرکتی که در کشور دیگری تجارت می کند ممکن است از تجارت فارکس برای محافظت در برابر ضررهای احتمالی ناشی از نوسانات نرخ ارز در خارج از کشور استفاده کند. با تضمین یک نرخ مطلوب از قبل از طریق معامله فارکس، آنها می توانند خطر عدم اطمینان مالی را کاهش دهند و از سود یا هزینه های پایدارتر در ارز داخلی خود اطمینان حاصل کنند. این جنبه از تجارت فارکس برای کسب و کارهای بین المللی که به دنبال ثبات در برنامه ریزی مالی خود هستند، بسیار مهم است.معاملات فارکس جنبه های مطلوبی مانند نقدینگی بالا دارد، به این معنی که خرید و فروش بسیاری از ارزها بدون تغییر قابل توجهی در ارزش آنها آسان است. علاوه بر این، معامله گران می توانند از اهرم استفاده کنند، که به آنها اجازه می دهد با مقدار نسبتاً کمی پول، موقعیت بزرگی را کنترل کنند. با این حال، اهرم همچنین می‌تواند زیان‌ها را تقویت کند و تجارت فارکس را به حوزه‌ای تبدیل کند که نیازمند دانش، استراتژی و آگاهی از ریسک‌های موجود است.

تجارت فارکس نیز به طور مشخص جهانی است و مراکز مالی در سراسر جهان را در بر می گیرد، به این معنی که ارزش ارز تحت تأثیر انواع رویدادهای جهانی است. شاخص های اقتصادی مانند نرخ بهره، تورم، ثبات ژئوپلیتیکی و رشد اقتصادی می توانند به طور قابل توجهی بر قیمت ارز تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر بانک مرکزی یک کشور نرخ بهره خود را افزایش دهد، ممکن است پول آن به دلیل بازده بالاتر سرمایه گذاری که بر اساس آن ارز است، تقویت شود. به طور مشابه، عدم اطمینان سیاسی یا چشم انداز ضعیف رشد اقتصادی می تواند منجر به کاهش ارزش یک ارز شود. این ارتباط متقابل جهانی، تجارت فارکس را نه تنها به یک فعالیت مالی، بلکه بازتابی از پویایی های اقتصادی و سیاسی در سراسر جهان تبدیل می کند.

چگونه تجارت فارکس را شروع کنیم

معاملات فارکس مشابه معاملات سهام است. در اینجا چند مرحله برای شروع سفر تجارت فارکس آورده شده است.

 1. در مورد فارکس بیاموزید: در حالی که این امر پیچیده نیست، تجارت فارکس کاری است که به دانش تخصصی و تعهد به یادگیری نیاز دارد.   
 2.  راه اندازی یک حساب کارگزاری: برای شروع معاملات فارکس به یک حساب معاملاتی فارکس در یک کارگزاری نیاز دارید.    
 3. یک استراتژی معاملاتی ایجاد کنید: در حالی که همیشه نمی‌توان حرکت بازار را پیش‌بینی کرد و زمان‌بندی کرد، داشتن یک استراتژی معاملاتی به شما کمک می‌کند دستورالعمل‌های گسترده و نقشه راه را برای معاملات تعیین کنید. 
 4.  همیشه در بالای اعداد خود باشید: پس از شروع معامله، در پایان روز موقعیت های خود را بررسی کنید. اکثر نرم افزارهای معاملاتی قبلاً حسابداری روزانه معاملات را ارائه می دهند. اطمینان حاصل کنید که هیچ موقعیت معلقی برای پر کردن ندارید و پول نقد کافی در حساب خود برای انجام معاملات آتی دارید.  
 5. ایجاد تعادل عاطفی: تجارت مبتدی فارکس مملو از ترن هوایی هیجانی و سوالات بی پاسخ است. خود را نظم دهید تا در صورت لزوم موقعیت های خود را ببندید.

انواع بازارها
فارکس عمدتاً از طریق بازارهای نقدی، فوروارد و آتی معامله می شود. بازار نقدی بزرگترین بازار از هر سه بازار است، زیرا دارایی «بنیادی» است که بازارهای آتی و آتی بر آن مبتنی است. وقتی مردم در مورد بازار فارکس صحبت می کنند، معمولاً به بازار نقدی اشاره می کنند.بازارهای آتی و آتی معمولاً در بین شرکت‌ها یا شرکت‌های مالی که باید ریسک‌های ارز خارجی خود را تا تاریخ مشخصی در آینده پوشش دهند، محبوبیت بیشتری دارند.

Spot Market(بازار نقدی)
بازار نقدی جایی است که ارزها بر اساس قیمت معاملاتی آنها خرید و فروش می شوند. این قیمت توسط عرضه و تقاضا تعیین می شود و بر اساس عوامل مختلفی محاسبه می شود، مانند:  

 • نرخ های بهره جاری
 • عملکرد اقتصادی
 • احساسات ژئوپلیتیکی
 • حدس و گمان قیمت

معامله نهایی در بازار نقدی به عنوان معامله نقدی شناخته می شود. این یک معامله دوجانبه است که در آن یکی از طرفین مبلغ ارز مورد توافق را به طرف مقابل تحویل می دهد و مقدار مشخصی از ارز دیگر را به ارزش نرخ مبادله ای توافق شده دریافت می کند. پس از بسته شدن یک موقعیت، به صورت نقدی تسویه می شود.اگرچه بازار نقدی معمولاً به عنوان بازاری شناخته می شود که با معاملات در حال حاضر (و نه در آینده) سروکار دارد، تسویه این معاملات دو روز طول می کشد.

Forwards and Futures Markets (بازارهای آینده و آتی)
قرارداد آتی یک قرارداد خصوصی بین دو طرف برای خرید ارز در تاریخ آتی و قیمت از پیش تعیین شده در بازارهای فرابورس است. در بازار فوروارد، قراردادها در فرابورس بین دو طرف خرید و فروش می شود که شرایط توافق را بین خود تعیین می کنند.قرارداد آتی یک توافق استاندارد بین دو طرف برای تحویل ارز در تاریخ آتی و قیمت از پیش تعیین شده است. معاملات آتی در بورس و نه فرابورس. در بازار آتی، قراردادهای آتی بر اساس اندازه استاندارد و تاریخ تسویه در بازارهای کالاهای عمومی، مانند بورس کالای شیکاگو (CME) خرید و فروش می شوند.قراردادهای آتی دارای جزئیات خاصی هستند، از جمله تعداد واحدهای مورد معامله، تاریخ تحویل و تسویه، و حداقل افزایش قیمت که قابل سفارشی نیست. صرافی به عنوان طرف مقابل معامله گر عمل می کند و خدمات ترخیص و تسویه حساب را ارائه می دهد.

برخلاف بازارهای نقدی، فوروارد و آتی، بازار اختیار معامله با ارزهای واقعی معامله نمی‌شود. در عوض، با قراردادهایی سر و کار دارد که نشان دهنده ادعاهایی نسبت به یک نوع ارز خاص، قیمت مشخص برای هر واحد و تاریخ آتی برای تسویه حساب است.

هر دو نوع قرارداد الزام آور هستند و معمولاً پس از انقضا به صورت نقدی در صرافی مورد نظر تسویه می شوند، اگرچه قراردادها را می توان قبل از انقضا نیز خرید و فروش کرد. این بازارها می توانند هنگام معامله ارزها در برابر ریسک محافظت کنند.علاوه بر معاملات آتی و آتی، قراردادهای اختیار معامله بر روی جفت ارزهای خاصی معامله می شود. گزینه های فارکس به دارندگان این حق را می دهد، اما نه تعهدی، که در تاریخ آینده وارد معامله فارکس شوند.

استفاده از بازارهای فارکس
دو ویژگی متمایز از ارزها به عنوان یک کلاس دارایی وجود دارد:

 • شما می توانید تفاوت نرخ بهره بین دو ارز را بدست آورید.
 • شما می توانید از تغییرات نرخ ارز سود ببرید.

بنابراین، می‌توانید با خرید ارز با نرخ بهره بالاتر و کوتاه کردن ارز با نرخ بهره کمتر، از تفاوت بین دو نرخ بهره در دو اقتصاد مختلف سود ببرید. به عنوان مثال، قبل از بحران مالی 2008، کوتاه کردن ین ژاپن (JPY) و خرید پوند انگلیس (GBP) رایج بود زیرا تفاوت نرخ بهره قابل توجه بود. این استراتژی گاهی اوقات به عنوان تجارت حمل و نقل نامیده می شود.

فارکس برای پوشش ریسک

شرکت هایی که در کشورهای خارجی تجارت می کنند به دلیل نوسانات ارزش ارز هنگام خرید یا فروش کالاها و خدمات خارج از بازار داخلی خود در معرض خطر هستند. بازارهای ارز با تعیین نرخی که معامله با آن انجام می شود، راهی برای پوشش ریسک ارزی فراهم می کند. یک معامله‌گر می‌تواند ارزها را در بازارهای آتی بخرد یا بفروشد یا پیشاپیش سوآپ کند، که نرخ ارز را قفل می‌کند.قفل کردن نرخ ارز به آنها کمک می کند تا میزان ضرر و زیان را کاهش دهند یا سود را افزایش دهند، بسته به اینکه کدام ارز در یک جفت تقویت یا ضعیف شده است.

فارکس برای حدس و گمان

عواملی مانند نرخ بهره، جریان های تجاری، گردشگری، قدرت اقتصادی و ریسک ژئوپلیتیکی بر عرضه و تقاضای ارز تأثیر می گذارد و نوسانات روزانه را در بازارهای فارکس ایجاد می کند. این فرصت هایی را ایجاد می کند تا از تغییراتی که ممکن است ارزش یک ارز را در مقایسه با ارز دیگر افزایش یا کاهش دهد، سود ببرد. پیش‌بینی تضعیف یک ارز اساساً با فرض تقویت ارز دیگر در جفت ارز مشابه است.بنابراین، معامله‌گری که حرکت قیمت را پیش‌بینی می‌کند، می‌تواند یکی از ارزها را در یک جفت کوتاه یا بلند کند و از این حرکت استفاده کند.

استراتژی های اساسی تجارت فارکس

ابتدایی ترین شکل های معاملات فارکس، معاملات بلند و کوتاه هستند که تغییرات قیمت به صورت پیپ، امتیاز و تیک گزارش می شود. در یک معامله طولانی، معامله‌گر شرط می‌بندد که قیمت ارز افزایش می‌یابد و می‌تواند از آن سود ببرد. یک معامله کوتاه شامل شرط بندی برای کاهش قیمت جفت ارز است. معامله‌گران همچنین می‌توانند از استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر تحلیل تکنیکال، مانند میانگین‌های شکست و متحرک، برای تنظیم دقیق رویکرد خود در معاملات استفاده کنند.
بسته به مدت و تعداد معاملات، استراتژی های معاملاتی را می توان به چهار نوع دیگر طبقه بندی کرد:

 • معامله اسکالپ شامل موقعیت‌های تجمعی است که حداکثر برای چند ثانیه یا چند دقیقه نگه داشته می‌شوند و مقدار سود از نظر تعداد پیپ محدود می‌شود.
 • معاملات روزانه، معاملات کوتاه مدتی هستند که در آن موقعیت ها در همان روز حفظ و نقد می شوند. مدت معاملات روزانه می تواند ساعت یا دقیقه باشد.
 • در معاملات نوسانی، معامله‌گر موقعیت را برای مدتی بیشتر از یک روز، مانند روزها یا هفته‌ها، حفظ می‌کند.
 • در یک معامله پوزیشن، معامله‌گر ارز را برای مدت طولانی نگه می‌دارد، که تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد.

اصطلاحات فارکس

 بهترین راه برای شروع سفر در فارکس، یادگیری زبان آن است. در اینجا چند اصطلاح برای شروع شما وجود دارد:

 • حساب فارکس: از حساب فارکس برای انجام معاملات ارزی استفاده می شود. بسته به اندازه لات، سه نوع حساب فارکس وجود دارد:
 • حساب‌های Micro Forex: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 1000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.
 • حساب‌های مینی فارکس: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 10000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.
 • حساب‌های استاندارد فارکس: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 100000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.
 • Ask: درخواست (یا پیشنهاد) کمترین قیمتی است که شما مایل به خرید ارز هستید.
 • Bid: یک پیشنهاد قیمتی است که شما مایل به فروش ارز هستید.
 • Contract for difference(قرارداد برای تفاوت): قرارداد برای تفاوت (CFD) مشتقه ای است که به معامله گران اجازه می دهد تا در مورد تغییرات قیمت ارزها بدون داشتن دارایی پایه حدس و گمان کنند.
 • Leverage(اهرم): اهرم استفاده از سرمایه قرض گرفته شده برای چند برابر کردن بازده است. بازار فارکس با اهرم های بالا مشخص می شود و معامله گران اغلب از آن برای تقویت موقعیت خود استفاده می کنند.


نکته: به یاد داشته باشید که حد معاملات برای هر لات شامل مارجین پولی است که برای اهرم استفاده می شود. این بدان معناست که کارگزار می تواند سرمایه را با نسبت از پیش تعیین شده در اختیار شما قرار دهد. به عنوان مثال، آنها ممکن است به ازای هر 1 دلاری که برای معامله قرار می دهید 50 دلار قرار دهند، به این معنی که شما فقط باید از 10 دلار از وجوه خود برای معامله 500 دلار ارز استفاده کنید.


نمودارهای مورد استفاده در معاملات فارکس

 • در معاملات فارکس از سه نوع نمودار استفاده می شود. آن ها هستند:

نمودارهای خطی
نمودارهای خطی برای شناسایی روندهای تصویر بزرگ برای یک ارز استفاده می شود. آنها ابتدایی ترین و رایج ترین نوع نمودار هستند که توسط معامله گران فارکس استفاده می شود. آنها قیمت معاملات بسته شدن یک ارز را برای دوره های مشخص شده توسط کاربر نمایش می دهند. خطوط روند مشخص شده در نمودار خطی را می توان برای طراحی استراتژی های معاملاتی استفاده کرد. به عنوان مثال، می توانید از اطلاعات موجود در یک خط روند برای شناسایی شکست یا تغییر روند برای افزایش یا کاهش قیمت ها استفاده کنید.در حالی که یک نمودار خطی مفید است، معمولاً به عنوان نقطه شروع برای تجزیه و تحلیل معاملات بیشتر استفاده می شود.

نمودار میله ای
مانند سایر نمونه هایی که در آنها استفاده می شود، نمودارهای میله ای اطلاعات قیمت بیشتری را نسبت به نمودارهای خطی ارائه می دهند. هر نمودار میله ای نشان دهنده یک روز معامله است و شامل قیمت افتتاحیه، بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و قیمت پایانی (OHLC) برای یک معامله است. یک خط تیره در سمت چپ نشان دهنده قیمت افتتاحیه روز است و یک خط تیره در سمت راست نشان دهنده قیمت پایانی است. رنگ ها گاهی اوقات برای نشان دادن حرکت قیمت استفاده می شوند، سبز یا سفید برای دوره های افزایش قیمت و قرمز یا سیاه برای دوره ای که قیمت ها کاهش یافته است استفاده می شود.نمودار میله ای برای معاملات ارزی به معامله گران کمک می کند تا تشخیص دهند که بازار خریدار است یا فروشنده.

نمودارهای کندل استیک
تاجران ژاپنی برنج اولین بار در قرن هجدهم از نمودارهای شمعدانی استفاده کردند. آنها از نظر بصری جذاب تر و خواندن آسان تر از انواع نمودارهایی هستند که در بالا توضیح داده شد. قسمت بالایی یک شمع برای قیمت افتتاحیه و بالاترین نقطه قیمت یک ارز استفاده می شود، در حالی که قسمت پایین نشان دهنده قیمت بسته شدن و پایین ترین نقطه قیمت است. شمع پایین نشان دهنده دوره ای از کاهش قیمت است و به رنگ قرمز یا مشکی است، در حالی که شمع بالا دوره افزایش قیمت است و سایه سبز یا سفید دارد.
شکل ها و اشکال موجود در نمودارهای کندل استیک برای شناسایی جهت و حرکت بازار استفاده می شود. برخی از شکل‌بندی‌های رایج‌تر برای نمودارهای شمعدانی، مرد معلق و ستاره تیرانداز هستند.

مزایا و معایب تجارت فارکس

مزایا
 • بزرگترین از نظر حجم معاملات روزانه در جهان
 • 24 ساعت شبانه روز، پنج روز و نیم هفته معامله می شود
 •  سرمایه اولیه می تواند به سرعت چند برابر شود
 • به طور کلی از قوانین مشابه معاملات معمولی پیروی می کند
 • غیرمتمرکزتر از بازارهای سنتی سهام یا اوراق قرضه
معایب
 • اهرم می تواند معاملات فارکس را بسیار بی ثبات کند
 • اهرم در محدوده 50:1 رایج است
 • نیاز به درک اصول و شاخص های اقتصادی دارد
 • مقررات کمتری نسبت به سایر بازارها
 • ابزار درآمدزایی وجود ندارد

 مزایا توضیح داده شده است

 •  بازارهای فارکس از نظر حجم معاملات روزانه بزرگترین بازارهای جهانی هستند و بنابراین بیشترین نقدینگی را ارائه می دهند. این امر ورود و خروج از یک موقعیت در هر ارز اصلی را در کسری از ثانیه برای یک اسپرد کوچک در اکثر شرایط بازار آسان می کند.
 •  بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، پنج روز و نیم در هفته معامله می شود که هر روز در استرالیا شروع می شود و به نیویورک ختم می شود. افق زمانی گسترده و پوشش فرصت هایی را به معامله گران برای کسب سود یا پوشش زیان می دهد. مراکز عمده بازار فارکس فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ هستند.
 • اهرم موجود در معاملات فارکس به این معنی است که سرمایه اولیه یک معامله گر می تواند به سرعت چند برابر شود.
 • معاملات فارکس معمولاً از قوانین مشابه معاملات عادی پیروی می کند و به سرمایه اولیه بسیار کمتری نیاز دارد. بنابراین، شروع معامله در فارکس آسان تر از سهام است.
 • بازار فارکس نسبت به بازارهای سنتی سهام یا اوراق قرضه غیرمتمرکزتر است. هیچ صرافی متمرکزی وجود ندارد که بر عملیات تجارت ارز تسلط داشته باشد و پتانسیل دستکاری - از طریق اطلاعات داخلی در مورد یک شرکت یا سهام - کمتر است.

معایب توضیح داده شده است

 • معاملات اهرمی می تواند معاملات فارکس را بسیار بی ثبات تر از معاملات بدون اهرم کند.
 • بانک‌ها، کارگزاران و دلال‌ها در بازارهای فارکس مقدار بالایی از اهرم را می‌دهند، به این معنی که معامله‌گران می‌توانند موقعیت‌های بزرگ را با پول نسبتاً کمی کنترل کنند.
 •  اهرمی در محدوده 50:1 در فارکس رایج است، اگرچه مقادیر بیشتری از اهرم از سوی کارگزاران خاصی در دسترس است. با این وجود، اهرم باید با احتیاط استفاده شود، زیرا بسیاری از معامله‌گران بی‌تجربه با استفاده از اهرمی بیش از حد لازم یا محتاطانه، زیان قابل توجهی را متحمل شده‌اند.
 • تجارت ارزها به طور مولد نیازمند درک اصول و شاخص های اقتصادی است. یک معامله گر ارز باید درک کاملی از اقتصاد کشورهای مختلف و به هم پیوستگی آنها داشته باشد تا به اصولی که ارزش ارز را هدایت می کند، درک کند.
 • ماهیت غیرمتمرکز بازارهای فارکس به این معنی است که نسبت به سایر بازارهای مالی مقررات کمتری دارد. میزان و ماهیت مقررات در بازارهای فارکس به حوزه قضایی تجارت بستگی دارد.
 • بازارهای فارکس فاقد ابزارهایی هستند که درآمد منظمی را فراهم کنند، مانند پرداخت منظم سود سهام، که ممکن است آنها را برای سرمایه گذارانی که علاقه ای به بازده نمایی ندارند جذاب کند.

فارکس: تجارت یا سرمایه گذاری

سرمایه گذاری و تجارت دو رویکرد متمایز برای مشارکت در بازارهای مالی هستند که هر کدام اهداف و استراتژی های متفاوتی دارند. سرمایه‌گذاری معمولاً شامل یک رویکرد بلندمدت است، که در آن هدف این است که به تدریج ثروت در طول زمان ایجاد شود. سرمایه‌گذاران ممکن است دارایی‌ها را برای ماه‌ها، سال‌ها یا حتی دهه‌ها نگهداری کنند تا از افزایش ارزش دارایی یا درآمد عادی از طریق سود سهام یا پرداخت بهره سود ببرند. از سوی دیگر، تجارت شامل یک رویکرد کوتاه مدت با هدف سود بردن از خرید و فروش مکرر دارایی است. معامله گران قصد دارند از حرکات کوتاه مدت قیمت سرمایه گذاری کنند و ممکن است موقعیت ها را برای چند ثانیه (اسکالپینگ)، دقیقه، ساعت (تعداد روز) یا روزها تا هفته ها (تعداد نوسانی) حفظ کنند. آنها اغلب به تحلیل تکنیکال، مطالعه نمودارها و الگوها برای شناسایی فرصت های معاملاتی به جای عوامل بنیادی متکی هستند.

از نظر بازارهای فارکس، معاملات به دلیل درجه بالای اهرم، نقدینگی و دسترسی 24 ساعته بازار بسیار رایج تر است. معامله‌گران فارکس معمولاً در استراتژی‌های کوتاه‌مدت شرکت می‌کنند و سعی می‌کنند از نوسانات مکرر قیمت در جفت ارز سرمایه‌گذاری کنند.


برای شروع معامله در فارکس به چه مقدار پول نیاز دارم؟
این روزها، می توانید تجارت فارکس را با حداقل 1000 دلار سرمایه گذاری در یک حساب خرد شروع کنید، اما برای یک حساب استاندارد به سرمایه قابل توجهی بیشتری نیاز خواهید داشت. اهرم کارگزاران می تواند به شما اجازه دهد مبالغ بسیار بیشتری نسبت به موجودی حساب خود معامله کنید. کارگزاران ممکن است سرمایه را با یک نسبت از پیش تعیین شده ارائه کنند، به عنوان مثال، به عنوان مثال، به ازای هر 1 دلاری که برای معامله قرار می دهید، 50 دلار قرار می دهند. این بدان معناست که شما ممکن است فقط نیاز به استفاده از 10 دلار از وجوه خود برای معامله 500 دلار ارز داشته باشید.

حداقل سپرده خاص به کارگزاری مورد استفاده شما و میزان اهرمی که آنها اجازه می دهند بستگی دارد. اما به طور کلی، تجارت فارکس به طور فزاینده‌ای در مقایسه با برخی از بازارهای دیگر حتی با یک تعادل شروع کوچک قابل دسترسی است.

آیا بازارهای فارکس بی ثبات هستند؟
بازارهای فارکس از نقدپذیرترین بازارهای جهان هستند. بنابراین، آنها می توانند نسبت به سایر بازارها، مانند سهام، نوسان کمتری داشته باشند. نوسانات یک ارز خاص تابع عوامل متعددی مانند سیاست و اقتصاد کشور آن است. بنابراین، رویدادهایی مانند بی‌ثباتی اقتصادی به شکل پیش‌فرض پرداخت یا عدم تعادل در روابط تجاری با ارز دیگر می‌تواند منجر به نوسانات قابل توجهی شود.

آیا بازارهای فارکس تحت نظارت هستند؟
مقررات تجارت فارکس به حوزه قضایی بستگی دارد. کشورهایی مانند ایالات متحده زیرساخت ها و بازارهای پیچیده ای برای معاملات فارکس دارند. معاملات فارکس به شدت در ایالات متحده توسط انجمن ملی معاملات آتی (NFA) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تنظیم می شود. با این حال، به دلیل استفاده زیاد از اهرم در معاملات فارکس، کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین محدودیت هایی برای شرکت ها و سرمایه مورد استفاده در معاملات فارکس دارند. اروپا بزرگترین بازار معاملات فارکس است. اداره رفتار مالی (FCA) معاملات فارکس در بریتانیا را نظارت و تنظیم می کند.

با کدام ارزها می توانم معامله کنم؟
ارزهای با نقدینگی بالا بازار آماده ای دارند و در واکنش به رویدادهای خارجی، عملکرد قیمتی نرم و قابل پیش بینی را از خود نشان می دهند. دلار آمریکا پرمعامله ترین ارز در جهان است. این جفت ارز در شش جفت از هفت جفت ارز نقدشونده بازار جفت شده است. با این حال، ارزهای با نقدینگی پایین را نمی توان در اندازه های بزرگ معامله کرد بدون اینکه حرکت قابل توجه بازار با قیمت مرتبط باشد.

نتیجه
برای معامله گران - به ویژه آنهایی که دارایی محدودی دارند. معاملات روزانه یا معاملات نوسانی در مقادیر کم در بازار فارکس آسان تر از سایر بازارها است. برای کسانی که افق های بلندمدت و سرمایه بیشتری دارند، معاملات بلندمدت مبتنی بر مبانی بنیادی یا تجارت حمل و نقل می تواند سودآور باشد. تمرکز بر درک اصول اقتصاد کلان که ارزش ارز را هدایت می کند، و همچنین تجربه با تحلیل تکنیکال، ممکن است به سودآوری معامله گران جدید فارکس کمک کند.